Centrum Medyczne. Zrobimy wszystko abyś był w pełni zdrowia.

Jak poradzić sobie z wiosennym przesileniem

Osłabienie i brak sił do życia.

 

Co druga osoba czuje się zmęczona, bywamy rozdrażnieni i niespokojni. Takie rozchwianie emocjonalne, któremu towarzyszy nadmierna senność lub trudności w zasypianiu, jest znakiem tzw. Wiosennego przesilenia.

 

GDY ORGANIZM CZUJE WIOSNĘ

Nie jest to choroba a jedynie zespół przykrych objawów. Dopadają nas, gdy organizm przestawia się z mniej aktywnego zimowego funkcjonowania (mała dawka promieni słonecznych, dieta bogata w tłuszcze i węglowodany, szybko zapadający zmierzch) na warunku wiosenne.

- Przesilenie wiosenne wiąże się z ogólnym osłabieniem organizmu po okresie jesienno-zimowym – mówi Wiesław Guziak, lekarz rodzinny z przychodni przy ul. Kopcińskiego.

- Przyczynia się do niego dieta uboższa w owoce i warzywa. W efekcie na przednówku, jak dawniej ten czas określano, organizm ulega wyjałowieniu. Efektem jest uczucie osłabienia i brak sił do życia. Taki stan wpływa na naszą psychikę, a ciągły i długotrwały stres zmniejsza siły obronne organizmu, powoduje przewlekłe zmęczenie, utratę apetytu lub nadmierne łakomstwo. W tym okresie bardzo łatwo się przeziębić albo zachorować na grypę.

 

ZMIEŃ STYL ŻYCIA

Aby przyzwyczaić organizm do nowych warunków musimy zmienić styl życia. Przede wszystkim dobrze się wyspać (sen regeneruje organizm i wzmacnia jego funkcje obronne), jeść jak najwięcej witamin i korzystać ze spacerów, pływalni lub roweru.

- Na temat tego czy powinniśmy jeść nowalijki, zdania są podzielone – mówi doktor. – Nie możemy mieć pewności, czy podczas szklarniowego dojrzewania nie były wzmacniane preparatami przyspieszającymi wzrost. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, że są absolutnie zdrowe, lepiej się nimi nie przejadać. Niedobór pierwiastków śladowych najlepiej uzupełniać specjalnie skomponowanymi preparatami dla mężczyzn i kobiet w wieku dojrzałym.

Jadłospis powinniśmy wzbogacić o kiszoną kapustę, chrzan, czosnek i cebulę. Z diety najlepiej wyeliminować słodycze, bo wywołują skłonność do bólów głowy, uczucie zmęczenia i rozdrażnienia.

- Można zastosować również leczenie głodówki i raz w tygodniu pić tylko przegotowana wodę. Osoby dla których taka kuracja jest zbyt radykalna, mogą przez jeden dzień w tygodniu pić wyłącznie mleko zsiadłe w różnych postaciach, bo skutecznie oczyszcza jelita – dodaje Wiesław Guziak.

- Wiosenne przesilenie najczęściej dopada panie, szczególnie w okresie menopauzy, meteoropatów, osoby starsze i o obniżonej odporności, mających niskie ciśnienie, żyjące w stresie i przepracowane.Podstawowa Opieka Zdrowotna

Świadczenia POZ

Świadczenia POZ udzielane są ubezpieczonym, którzy dokonali wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ poprzez złożenie odpowiedniej Deklaracji Wyboru. Każdy pacjent zgłaszający się do Poradni zobowiązany jest do okazania się aktualnym Dowodem Ubezpieczenia.

Kontakt

Statystyki stanu zdrowia

 czytaj więcej o naszej usłudze
Opinie o Centrum Medyczne Wiesław Guziak