Centrum Medyczne. Zrobimy wszystko abyś był w pełni zdrowia.

Refluks dokucza

REFLUKS DOKUCZA PANOM I PANIOM

Ból w nadbrzuszui kwaśne odbijanie

Coraz więcej łodzian odczuwa dolegliwość, których przyczyna jest refluks żolądkowo-jelitowy. O ile przed laty było t schorzenie, na które znacznie częściej cierpieli mężczyźni niż kobiety, to obecnie te proporcje sie wrównały. Przyczyną, zdaniem lekarzy , jest sters, zła dieta i otyłość.

BÓL ZA MOSTKIEM
    Reflus żołądkowo-przełykowy to zarzucanie treści żolądkowej do przełyku. Zwieracz dolny przełyku zaczyna źle funkcjonować i kwaśna treść z żoładka dociera do przełyku powodując różnew dolegliwości - nadkwasotę, zgagę, pieczenie w przęłyku, kwaśne odbijanie, pieczenie za mostkiem, ból zamostkowy - mówi doktor Wiesław Guziak, specjalista medycyny rodzinnej. Treść żoładka ma kwaśny charakterm uszkadza błonę śluzową przełyku i w konsekwecji powoduje tzw. refluksowe zapalenie przełyku. Pieczenie odczuwane w tej chorobiei ból zamostkowy mogą mieć mylone z bólem pojawaiającym się w chorobie wieńcowej. Dlatego pacjentom w pierwszej kolejności wykonuje się badanie erca - a jeśli jest ono zdrowe, to najczęściej po kolejnym badaniu - gastroskopi - okazuje się, że pacjent cierpi na refluks żolądkowo-przełykowy.

KAWA ALKOHOL I LEKI
Przyczyną choroby refluksowej przełyku jest nadmierne i przedłużone rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Zaburzenie jego czynności może być związane z zabiegami operacyjnymi w obrębie żolądka, przepukliną rozworu przełykowego, a także z nikotyną, alkoholem, kawą i niektórymi lekami.
  Osoby cierpiące na refluks powinny zażywać środki zobojętniające kwasy i blokujące powstawanie kwasu solnego w żoładku oraz przyspieszające perystaltykę żołądkową. Wskazane są również leki zwiększajća napięcie zwieracza dolnego przełyku. Ogromie ważna jest dieta. Sprawdzają się potrawy jarskie i roslinne. Ochronnie działa na podrażnioną błonę śluzową surowa kapusta zmiksowana z surowym ziemniakiem. Pomaga również picie siemienia lnianego i spanei w pozycji półsiedzącej. Czasami konieczny jest zbieg chirurgiczny, Nieleczony refluks może bowiem dawać poważne powikłania - zwężenie przełyku, krwawienie z uszkodzonego przełyku, nowotwory.

O objawach choroby refluksowej mówi dr. Wieslaw Guziak
(źródło: Expressilustrowany.pl z dna 6 lipca 2011)Podstawowa Opieka Zdrowotna

Świadczenia POZ

Świadczenia POZ udzielane są ubezpieczonym, którzy dokonali wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ poprzez złożenie odpowiedniej Deklaracji Wyboru. Każdy pacjent zgłaszający się do Poradni zobowiązany jest do okazania się aktualnym Dowodem Ubezpieczenia.

Kontakt

Statystyki stanu zdrowia

 czytaj więcej o naszej usłudze
Opinie o Centrum Medyczne Wiesław Guziak