Centrum Medyczne. Zrobimy wszystko abyś był w pełni zdrowia.

Pytania o nadciśnienie

Wyjaśnia dr Wiesław Guziak, internista z przychodni przy ul. Kopcińskiego

 

- Czy to prawda, że jeśli chorujemy na nadciśnienie nie wolno pić kawy?
- Nieprawda. Jeśli ktoś ją pije systematycznie , to jego organizm już zdążył się przyzwyczaić do dawki kofeiny. Dla kogoś, kto codziennie wypija filiżankę kawy ma ona raczej działanie psychologiczne niż medyczne.

- Nadciśnienie jest dziedziczne?
- Prawda. Można mówić o skłonnościach do występowania dziedzicznego nadciśnienia, szczególnie jeśli chorowali na nie ojciec lub matka oraz babka. Te skłonności stanowią od 5 do 10 procent przyczyn nadciśnienia tętniczego. Pozostałe są samoistne.

- Otyłość zwiększa ryzyko zachorowań na nadciśnienie tętnicze?
- Prawda. U osób bardzo otyłych w jakimś momencie życia pojawia się nadciśnienie i cukrzyca. Współwystępowanie tych chorób określa się mianem zespołu metabolicznego.

- O nadciśnieniu mówimy, gdy jego wartość wynosi 130/80 mg?
- Nieprawda. Kiedyś rzeczywiście była to wartość graniczna. Dziś wartości 130/80 do 140/80 to skłonność do nadciśnienia. Natomiast jeśli pacjent cierpi na inne schorzenia, to o nadciśnieniu mówimy, gdy wynosi ono 120/80mg.

- Na nadciśnienie najczęściej umierają kobiety?
- Nieprawda. Nieleczone powikłania nadciśnienia są w takim samym procencie przyczyna zgonów kobiet i mężczyzn kobiet problemy z nadciśnieniem zaczynają się dopiero w okresie menopauzy, natomiast u panów nie ma wyraźnej granizyPodstawowa Opieka Zdrowotna

Świadczenia POZ

Świadczenia POZ udzielane są ubezpieczonym, którzy dokonali wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ poprzez złożenie odpowiedniej Deklaracji Wyboru. Każdy pacjent zgłaszający się do Poradni zobowiązany jest do okazania się aktualnym Dowodem Ubezpieczenia.

Kontakt

Statystyki stanu zdrowia

 czytaj więcej o naszej usłudze
Opinie o Centrum Medyczne Wiesław Guziak